2009. december 29., kedd

Ismerjük meg...

... a zenei hangokat, és azok elhelyezkedését a kottában, és a zongora billentyűzetén. A sikeres tanulás után mérjük fel tudásunkat a következő programocskával.
A hangok elhelyezkedése a zongorán.
A képen a hangok láthatóak a vonalrendszerben. Balról jobbra haladva: Nagy oktáv, kis oktáv, Egyvonalas oktáv, Kétvonalas oktáv. Az első hang a nagy C, az utolsó a háromvonalas C. A kettős kereszt fél hanggal felemeli, a bé fél hanggal leszállítja a mögötte álló hang magasságát.
És most következzen a megszerzett tudás ellenőrzése. Látogassuk meg a következő oldalt. A játék elején választani lehet, hogy mit akarunk tanulni, tesztelni:
1. A zongorán beszínezett hangot kell a vonalrendszerben kattintással kiválasztani.
2. A kottában megjelenő hangot kell a zongorán "leütni".
3. A fenti kettő váltakozva.
Jó tanulást!

2009. december 20., vasárnap

Karácsonyi koncertet...


...szerveztünk az Övegesben. Felépett a kollégium lánykara könnyűzenei számokat énekelve, volt egy irodalmi műsorszám, és az angoltanár kolléga és én adtunk elő egy-egy zeneszámot. Tele volt az iskola aulája. Szerintem sikeres akció volt, és talán hagyományt teremtettünk. Jövőre biztos sikerül több diákot bevonni a műsorba. Sokan gratuláltak, diákok és tanárok is.

2009. december 18., péntek

Válhatok gitárhőssé?

A
számítógépes/konzolos játékot ma nagyon sok fiatal szereti. Nyilván a siker egyik oka a zenei irányzatokban rejlik, amelyek megszólalnak a játék során, másrészt ki ne álmodott volna arról, hogy híres rock sztár lesz. A játékban ez valóssággá válik.
A gitár régóta népszerű hangszer, és minden zenei korszakban, és stílusirányzatban jelen van. Most a virtuális világban is megjelent. Azonnal látszanak a különbségek. Míg az egyiken húr
ok vannak, ezen 5 szines gomb díszeleg a nyakon, és a testen egy hatodik, amivel a pengetést lehet szimulálni. Ez
tulajdonképpen egy joystik új ruhája. A játék során a gitár nyakára hasonlító ábrán
érkeznek a szines köröcskék, és e
zeket figyelve kell a színes gombokat nyomogatni, és amikor beérnek a "húrlábhoz", virtuálisan pengetni. A korongocskák a zene ritmusát követve érkeznek, a beállított nehézségi szinteknek megfelelően. A cél a hibátlan "pengetés". Természetesen a számítógép billentyűzetéről is "gitározhatunk", de ez nem nyújt akkora élményt.
Felmerül a kérdés: meg lehet a programmal tanulni gitározni? Nos a program készítőinek nyilvánvalóan nem ez volt a céljuk. Hiszen a játék képernyőjén látható gitárnyak nagyon elüt a valóditól. A gitárokon álalában 6 húr található, a basszusgitáron 4, a játékban 5. A valódi gitárokon a fogólapon találunk "bundokat", érintőket, melyet a monitoron is jeleznek, de itt nincs
céljuk, míg a valódi hangszeren a húrok hosszúságát, ezzel pedig a hangmagasságot szabályozzák. Pengetni is 6 húron kell, gyakran az újjainkat használva (egyszerre több húrt is alkalmanként) . A gitározás során nagyon gyakran akkordokat (több hang egyszerre megszólalása) kell lefogni a fogólapon, erre sincs példa a programban. A hangszer behangolása, és a kottaismeret már csak hab a tortán.
Miért is jó ez a játék? Fejleszti a reflexeket, a kezek függetlenített használatát. Jó zenék szólnak közben, és addig sem a tv előtt ülnek a gyerekek.
És persze nem agresszív játék.

2009. december 10., csütörtök

Tanszaki hangverseny


Ma este volt a decemberi tanszaki hangversenyünk. Ez az az esemény, amikor a nálam tanuló trombitás növendékek bemutatják tudásukat a szülők, ismerősök előtt a kamarateremben, egy hangverseny keretében. Egészen jól sikerült. Sikeresen felkészült minden kis növendékem. Sikerült egészen véltozatos műsort összehozni. Volt klasszikus-, modern-, karácsonyi-, populáris zene. A végén én is eljátszottam Schubert Ave Maria című darabját. A hengversenyen zongorán kísért a feleségem Judit.
Szükség van ilyen rendezvényekre. Egyrészt a növendékeknek meg kell szokni a szereplést. Másrészt a szülőknek egy visszajelzés, hol tart a gyermekük. És persze szép karácsonyi ajándék, amikor koncerten szerepelnek a kisdiákok.
A következő héten a fűzfői Övegesben szervezünk "karácsonyi koncertet". Kollégáim is és diákok is vállaltak fellépést. Talán sikerült hagyományt teremteni.

2009. november 28., szombat

Új webes ...

... lehetőségeket próbáltam ki. Milyen módon tudnám alkalmazni munkám során? Nézzük csak szépen sorjában.
Gondolat-térkép
Egy téma, fogalom csoportos felfedezése, és megrajzolása. Erősíti a csoportmunkát, elmélyíti az ismereteket. Az én térképem, amit próbakép rajzoltam.
Időszalag
Egy csoport, vagy osztály a tanultakat feldolgozva, egy időszalagra helyezheti a zenetörténeti korszakokat, eseményeket, személyeket. Így dokumentálva a tanagyagban történő előrehaladást. Elhelyezhetnek megjegyzéseket, csatolhatnak hírforrásokat. Itt az én próbám.
Közösségi oldal
A tantárgy köré szervezhetőek a diákok. Lehetőség nyílik a kapcsolattartásra. Közösségteremtő, formáló hatás. Én egy remélhetően működőképes oldalt hoztam létre. Nem a középiskolai oktatás lett a cél, hanem egy szakmai közösség összefogása. Itt nézheted meg.

Már használom:
A fenti alkalmazásokon kívül, évek óta használom a Google eszközeit. Nem a tanításban, inkább a háttérmunkában. A zeneiskola weboldalában megtekinthető a naptár, a térkép, a fotó-, videótár. A Regionális Trombitaversenyre az idei tanévben már a weboldalba ágyazott jelentkezési lapon (GOOGLE FORM) lehetett jelentkezni. (Ez nem látható, mert el kellett távolítanom a jelentkezési határidő lejártával, mert a későn "észlelők" panaszkodtak, hogy nem működik. Pedig éppen, hogy jól működött :-D)

És egy érdekességet is szeretnék megmutatni:
Sok éve használom a Logmein távoliasztal/távvezérlő webes eszközt. Az ingyenes változatban lehetőségünk van elérni, távirányítani egy számítógépet bárhol a világon. A működéséhez az elérendő gépre kell egy kiszolgáló programocskát telepíteni. Amikor ez kész, a webböngészőn keresztül úgy használhatjuk, mintha előtte ülnénk. Ennek a programnak van egy virtuális hálózati kiegészítője is, és igy adatokat is mozgathatunk a gépek között.

Web 2.0 és én

Először azokról az alkalmazásokról, melyeket napi szinten használok.
Youtube videómegosztó.
Nagyon jó dolognak tartom, mert két érzékszervet is "megdolgoztat". Fantasztikus zenei gyüjtemény található meg, és naponta jelennek meg frissebbek. Igazi "zenei csemegék" is találhatóak.
Ezt az oldalt szemléltető eszközként, és házi feladatként is használom. Előre definiált feltételek szerint kell felvételeket keresni, és a rájuk mutató linkeket kigyüjteni.
Wikipédia enciklopédia.
Elsősorban a tudástárban keresés az, amire használom. Megadott személy, vagy fogalom utáni kutatás a diákok számára gyakori feladat. Nem törekszem a lexikális tudásra, számomra fontosabb, hogy tudjanak válaszokat keresni. Nem csak a Wikin kereshetnek, alternatívákat is kínálok, például a Fidelio, vagy a Nemzeti Filharmonikusok, Finale, stb. de akár a könyvtárban is kutathatnak.
Kép, és információ keresés. A gyűjtött anyagot például prezentációba szerkesztve mutatják be a diákok.
A fenti alkalmazások az új ismeretek, fogalmak keresésére, megismerésére szolgálnak. Alkalmasak az önnáló tanulás fejlesztésére, de a közösségi munkát is lehet erősíteni, ha például kis létszámú csoport dolgoz fel egy témakört, és mutatja be az órán.

2009. november 26., csütörtök

Ebben a hónapban...

... az utolsó előadásom volt a színházban. Kacsoh Pongrác János Vitézét adtuk elő a Pannon Várszínházban. Mi köze a digitális tanuláshoz? A darab kottaanyagát én készítettem számítógéppel. Mivel kis vidéki színházban dolgozom, az itteni együttesre kellett alakítani a zenét. A zenei rendező Rossa László készítette a kéziratot, és abból én a nyomtatott kottát. Így készült az előző darab is, A muzsika hangja. Azt jobban szeretem, talán azért, mert gyerekkoromban többször is láttam az elhíresült filmet, amit Salzburg környékén forgattak. És ez a város az egyik kedvencem Európában. Többször jártam is ott. A nagyobbik fiam is majdnem ott tanult tovább, a Mozarteum-ban. (Nem tudtuk finanszírozni :-(( )Majd ha lediplomázott Pesten kimegy és továbbképzi magát.

2009. november 25., szerda

Hamarosan...

... az elsős kisdiákok előveszik iskolatáskájukból a Tablet Pc-t, tolltartójukból a stylus ceruzájukat, és elkezdik gömbölyíteni az "a" betűt. Amikor egy szép gömbölyűre sikerül, almává változik, végig gurul a vonalak között, belepottyan egy kosárkába. Mikor megtelt a kosár, a kisdiák kap egy ötöst, ami bekerül a digitális osztálynaplóba, és SMS-ben értesítést kap a szülő a gyermeke teljesítményéről. Az interaktív táblán a diákok arcképe mellett megjelenik a statisztika, erősítve a versenyszellemet. A tanítónéni sétál a padok között, és kis kezüket megfogva segít formálni a betűket.
Nincs új a nap alatt :-D
Digitális palatábla.

2009. november 23., hétfő

Kezdek belejönni

Már egy éve is van, hogy barátkozom a Linux rendszerrel. Ubuntut használtam alkalmanként, ismerkedési céllal. Keresgéltem a Microsoft alternatívákat. A napokban, miután megjelent a legfrissebb verzió, kipróbáltam a Kubuntut, és úgy tűnik itt ragadtam. Azt vettem észre, hogy szinte már csak ezt a rendszert használom. Szép a felülete, kellőképpen gyors, és eddig mindent megtudtam alatta csinálni, amit szerettem volna.
Most így néz ki az asztalom:

2009. november 18., szerda

Koncert élményekkel

Régen jártam erre.
Hétfőn az Övegesben hangszerbemutató hangverseny volt, amit a hálón közvetítettünk is. Három éve kezdtük, kiváltva a Filharmónia koncertjeit. Örömmel tapasztaltuk, hogy a diákok érdeklődve hallgatják kortársaik hangszeres játékát. A műsorszámok között néhány szóban bemutatjuk a hangszereket, és a zeneműveket.
Most sem kellett csalódnunk. Az az osztály is -amelyik bizonyos tekintetben az etalon- szájtátva hallgatta a műsort. A zenét a veszprémi zeneiskola diákjai szolgáltatták. Nekik jó lehetőség, hogy a szerepléshez hozzászokjanak, kipróbálhassák darabjaikat amivel versenyre készülnek.
Biztos vagyok abban, hogy néhány hallgató elgondolkodott azon, hogy a délutánokat más tartalommal is ki lehet tölteni. Van élet a digitális világon kívül is, és a zene sem a számítógépből bújik elő.

2009. november 6., péntek

Zenélés számítógéppel 02


Eléggé el vagyok havazva. Nehéz beosztani az időt amikor az ember álláshalmozó. Holnap premier a színházban, arra is gyakorolni kellett.
Most folytatom a szoftverbemutatót.
Magix Music Maker egy olyan zenekészítő, amivel előre elkészített hangminták segítségével készíthetünk zenét. A program telelpítésekor feltelepít néhény stílusban hangmintákat. Ezekből építhetjük meg -mint zenei legó kockákból- zeneművünket.
Az alul található tallózóból egyszerűen felhúzhatjuk a szükséges hangmintákat. Ezek hosszát egérrel módosíthatjuk. A tempót, hangerőt és más paramétereket is szabadon alakíthatjuk. És akár videót is kapcsolhatunk zenénkhez, elkészítve saját videóklippünket. A diákok szeretnek vele zenét készíteni. A zenéléshez zenei előképzettség nem szükséges. (De jó ha van. :-D)
Ez is Windows-os program :-((

2009. október 31., szombat

Zenélés számítógéppel 01


Következzen egy zeneszerkesztő program Windows-ra. A zeneiskolában vásároltunk Evolution márkájú MIDI kontrollereket a számítógépekhez. Ezekhez kaptuk ingyen az Evolution Sound Studio II-t. Ez egy MIDI szekvenszer program. Egyszerűbben: zenét lehet vele készíteni több sáv segítségével úgy, hogy akár négy audio sávot is használhatunk a rögzítéshez. Persze nem árt, ha az ember jártas a zenélésben. Valós időben hangszeren is fel lehet játszani a zenét. Ismerni kell a zenei komponálás szabályait, tisztában lenni a hangközökkel, akkordokkal, ritmusokkal. A program természetesen a könnyebb műfaj kedvelőinek készült.
Tartalmaz egy virtuális keyboardot is.
Egy kis kitérő.
Keybord-nak nevezzük a kísérőautomatikás elektronikus billentyűs hangszereket. Lásd: Lakodalmas rock, szórakozóhelyek zenészei. Ezen van lehetőség automatikus kíséreteket játszani egy újjal.
Szintetitátor a hangszintézisre alkalmas billentyűs hangszer, nincs automatikus kíséret. A bevitt hangmintákat módosíthatjuk, alkothatunk új hangszineket a segítségével. Persze vannak olyan hangszerek amelyek mind két funkciót tartalmazzák.
Mi a napi rutin során természetesen a klasszikus zene oktatásában, illetve a kortárs elektronikus zene megszólaltatására használjuk.
A hangokat akár garfikus módon is bevihetjük, mintha rajzolnánk. Természetesen kottázni is tud, de itt nem a profi kotta a cél, csak a megjelenítés. Tartalmaz keverőpultot effekteket és VST pluginokkal bővíthető a tudása.
A diákok különösen a ritmus (dob) szerkesztőt szeretik, itt pöttyökkel lehet megszólaltatni a különböző ritmushangszereket. Ennek a programnak a "nagytesója", professzionális változata például a Steinberg Cubase.

Természetes, hogy linuxos alkalmazást is ajánlok. Én az érdekes nevű Rosegarden programot használom. A program felépítése és működése nagyon hasonló a bemutatott programéhoz.

2009. október 29., csütörtök

Hangfelvétel-hangszerkesztés

Folytatom számítógépes zenei alkalmazásokat bemutató sorozatomat. Ezuttal a hangfelvétel készítés és szerkesztés során használható programok küzül mutatom be azt, amelyiket én is használom.
Az első pillanattól amikor lehetővé vált számítógéppel hangfelvételt készíteni, mi is kihasználtuk a lehetőséget. Több -fizetős és ingyenes- program kipróbálása után azAudacityhasználatát választottuk.
A szükséges eszközök:
  • Jó minőségű mikrofonok. Mi AKG és Behringer stúdiómikrofonokat használunk.
  • Kábelek, mikrofonállványok.
  • Keverőpult. Nekünk elég egy 8 csatornás van. Sztereó felvételekhez bőségesen elég.
  • Külső hangkártya. Nem "veszi" a számítógép belső elektromos zajait.
  • Ha "mobil stúdiót" szeretnénk, egy laptop.
Az Audacity program minden operációs rendszerre elérhető, és ingyenes. Rengeteg kiegészítő tölthető le hozzá amivel a tudását bővíthetjük. Akár sok sávon is rögzíthetünk a segítségével. Nagyon jól használható például régi "bakelit" lemezek digitalizálásához. Nagyon hatékony beépített zajszűrővel rendelkezik. Gyakorlatban felveszi a versenyt a drága profi programokkal. Használatát könnyű elsajátítani, természetesen magyarul is tud.

2009. október 27., kedd

Hallásfejlesztés

Amikor a számítógépek fejlődése (evoluciója) során megjelentek a hangkártyák a gépekben lehetőség nyílt zenei alkalmazások használni. Ide tartoznak a korábban bemutatott kottázó programok, és a hallásfejlesztő programok is, amelyek közül a zenét tanító kollégáknak kettőt mutatnék be. Az előzőhöz hasonlóan egy fizetőset, és egy ingyeneset.

Mi a zeneiskolában a dán fejlesztésű EarMaster programot használjuk. Teljesen kezdőtől a profi zenészig, mindenki használhatja. Két változatát használjuk a Pro, és School verziót. Ez utóbbi hálózaton is működik. A diákokat osztályokba lehet sorolni, statisztikát készít a program, figyeli a növendékek haladását, és a tanár a saját gépe mellől adhat feladatokat teljes mértékben az adott diákra szabva.


A képen jobb oldalt látható, milyen típusú feladatokat lehet gyakorolni a program segítségével. A program felülete nagyon szép, megfelel a funkcióinak, kiválóan konfigurálható.

21 napos próbaváltozat letölthető a weboldalukról.

Szintén a linuxos pályafutásom kezdetén találtam az ingyenes Gnu Solfege programot. Természetesen működik Windows rendszeren is. A felülete sajnos nem túl szép, és a magyar fordítást is ki kellene javítani.

Az előzőhöz képest fapadosnak tűnik, pedig szinte pontosan azokat a feladatokat lehet vele gyakorolni, mint fizetős társával. Szintén készít statisztikát a diák előrehaladásáról. (Ezt egyébként nagyon nem szeretik a növendékek. A géptanárbácsi szivét nem lehet meglágyítani.)


Aranyos, hogy az oldalukon reklámozzák az EarMaster programot. :-D

Mind két programban több fokozatban lehet beállítani, hogy milyen „szigorú” legyen az értékelés.

A felzárkóztatáshoz, tehetséggondozáshoz ma már szinte nélkülözhetetlenek az ilyen, és ezekhez hasonló programok. A leckét pendrive-on hazaviheti, e-mailban megkaphatja, otthon is gyakorolhat a gyerek, és a statisztikát elhozza/küldi a tanár számára.

Azt azért szeretném kihangsúlyozni, ezek a programol nem tanítanak, csak a gyakorlásban és a számonkérésben segítenek!

2009. október 26., hétfő

Kottagrafika 2


Mivel fizetős programot mutattam be, most jöjjön egy ingyenes alternatíva.

Előzmények
K.b. egy éve kezdtem az Ubuntu linux felfedezését. Kerestem a Microsoft és baráti köre által kiadott programok ingyenes változatait. Szép lassan felfedeztem magamnak az új oprendszert. Ma is párhuzamosan használom. Eleinte windowson belül telepítettem (Wubi), most már saját partición terpeszkedik. Nagyon sokáig tartott amíg a zenei alkalmazásokat használni tudtam. A linux nem kényezteti el a MIDI eszközök használóit. Rengeteg fórumot olvastam végig, próbálkoztam, kísérletezgettem, és mindig oda jotottam, hogy talán a gépem nem alkalmas a linuxos munkára.
A napokban frissítettem a rendszert, a programjaimat, és megszólalt a hangkártya. Végre valaki gondol a zenészekre :-D
A program
A linux programok között található a MUSESCORE kottaíró. Természetesen le lehet tölteni Windows-ra is. Teljesen ingyenes, és a weboldalukon magyar leírás is található.

Nagyon szép kottákat lehet készíteni, tudom ajánlani minden zenével foglalkozó, és zenét szerető kollégának.

2009. október 25., vasárnap

Digitális kotta

A számítógéppel készített kotta előnyei:
  • Azonnal meghallgatható
  • Bármikor módosítható (transzponálható, más hangszerre átalakítható, bővíthető)
  • Rugalmasan formázható
  • Sablonok használhatóak (az előző bejegyzésben a képen, egy ének-zene feladatlap sablon van megnyitva)
  • A modern programban akár valós időben írhatunk filmhez kísérőzenét. A program kezeli a filmfájlokat(A NG filmjeihez is ezzel a programmal készítik)
  • Feltölthetjük netes adatbázisba (le is tölthetünk)
  • Egyszerűen e-mailban elküldhetjük
  • Van egy kiegészítő program amelyben megnyitva a kottánkat, a számítógép egy mikrofonnal kiegészítve lekíséri a hangszeren játszó muzsikust.
És persze a legfontosabb, hogy nyomdai minőségű kottát adhatunk a diákok, kollégák kezébe. És ha publikálni akarjuk, a kottakiadó cégek szintén ezt a programot használják.

Én készítettem már a veszprémi egyházmegye levéltárának kottatárából anyagot, vonós kamarazenekari anyagokat, a színháznak musical kottákat. És természetesen iskolámban is használjuk a programot a napi munka során. Szerencsére egyre többen vannak akik megtanulják a használatát.



Kottagrafika


A 90-es évek közepén ismerkedtem meg a számítógépes kottakészítéssel. Az akkor használt Finale program kényelmesen elfért egy flopylemezen. Ma már DVD méretűre hízott és rengeteg új funkció jelent meg.
A kotta egy elég összetett, absztrakt ábrázolása a zenének. Évezredek óta folytak a kísérletek a zene lejegyzésére. A kottakészítés komoly grafikai munka volt egészen a számítógépes alkalmazások megjelenéséig. Nem olyan egyszerű, mint a könyveknél, hogy sorba rakjuk a megfelelő méretű betűket.
A számítógépes alkalmazások a szövegszerkesztéshez tették hasonlóvá a munkát. Felgyorsítva a kottakiadást.



Elindítottam

Még nem írtam blogot. Olvasni volt szerencsém többet is, de nem éreztem szükségét, hogy én is vezessek egyet.
Most az e-learning képzéshez kapcsolódva indítom netes jelenlétem. A tapasztalataimat és közérdeklődésre számító ismereteimet ezen az oldalon teszem közzé.