2009. november 28., szombat

Új webes ...

... lehetőségeket próbáltam ki. Milyen módon tudnám alkalmazni munkám során? Nézzük csak szépen sorjában.
Gondolat-térkép
Egy téma, fogalom csoportos felfedezése, és megrajzolása. Erősíti a csoportmunkát, elmélyíti az ismereteket. Az én térképem, amit próbakép rajzoltam.
Időszalag
Egy csoport, vagy osztály a tanultakat feldolgozva, egy időszalagra helyezheti a zenetörténeti korszakokat, eseményeket, személyeket. Így dokumentálva a tanagyagban történő előrehaladást. Elhelyezhetnek megjegyzéseket, csatolhatnak hírforrásokat. Itt az én próbám.
Közösségi oldal
A tantárgy köré szervezhetőek a diákok. Lehetőség nyílik a kapcsolattartásra. Közösségteremtő, formáló hatás. Én egy remélhetően működőképes oldalt hoztam létre. Nem a középiskolai oktatás lett a cél, hanem egy szakmai közösség összefogása. Itt nézheted meg.

Már használom:
A fenti alkalmazásokon kívül, évek óta használom a Google eszközeit. Nem a tanításban, inkább a háttérmunkában. A zeneiskola weboldalában megtekinthető a naptár, a térkép, a fotó-, videótár. A Regionális Trombitaversenyre az idei tanévben már a weboldalba ágyazott jelentkezési lapon (GOOGLE FORM) lehetett jelentkezni. (Ez nem látható, mert el kellett távolítanom a jelentkezési határidő lejártával, mert a későn "észlelők" panaszkodtak, hogy nem működik. Pedig éppen, hogy jól működött :-D)

És egy érdekességet is szeretnék megmutatni:
Sok éve használom a Logmein távoliasztal/távvezérlő webes eszközt. Az ingyenes változatban lehetőségünk van elérni, távirányítani egy számítógépet bárhol a világon. A működéséhez az elérendő gépre kell egy kiszolgáló programocskát telepíteni. Amikor ez kész, a webböngészőn keresztül úgy használhatjuk, mintha előtte ülnénk. Ennek a programnak van egy virtuális hálózati kiegészítője is, és igy adatokat is mozgathatunk a gépek között.

Web 2.0 és én

Először azokról az alkalmazásokról, melyeket napi szinten használok.
Youtube videómegosztó.
Nagyon jó dolognak tartom, mert két érzékszervet is "megdolgoztat". Fantasztikus zenei gyüjtemény található meg, és naponta jelennek meg frissebbek. Igazi "zenei csemegék" is találhatóak.
Ezt az oldalt szemléltető eszközként, és házi feladatként is használom. Előre definiált feltételek szerint kell felvételeket keresni, és a rájuk mutató linkeket kigyüjteni.
Wikipédia enciklopédia.
Elsősorban a tudástárban keresés az, amire használom. Megadott személy, vagy fogalom utáni kutatás a diákok számára gyakori feladat. Nem törekszem a lexikális tudásra, számomra fontosabb, hogy tudjanak válaszokat keresni. Nem csak a Wikin kereshetnek, alternatívákat is kínálok, például a Fidelio, vagy a Nemzeti Filharmonikusok, Finale, stb. de akár a könyvtárban is kutathatnak.
Kép, és információ keresés. A gyűjtött anyagot például prezentációba szerkesztve mutatják be a diákok.
A fenti alkalmazások az új ismeretek, fogalmak keresésére, megismerésére szolgálnak. Alkalmasak az önnáló tanulás fejlesztésére, de a közösségi munkát is lehet erősíteni, ha például kis létszámú csoport dolgoz fel egy témakört, és mutatja be az órán.

2009. november 26., csütörtök

Ebben a hónapban...

... az utolsó előadásom volt a színházban. Kacsoh Pongrác János Vitézét adtuk elő a Pannon Várszínházban. Mi köze a digitális tanuláshoz? A darab kottaanyagát én készítettem számítógéppel. Mivel kis vidéki színházban dolgozom, az itteni együttesre kellett alakítani a zenét. A zenei rendező Rossa László készítette a kéziratot, és abból én a nyomtatott kottát. Így készült az előző darab is, A muzsika hangja. Azt jobban szeretem, talán azért, mert gyerekkoromban többször is láttam az elhíresült filmet, amit Salzburg környékén forgattak. És ez a város az egyik kedvencem Európában. Többször jártam is ott. A nagyobbik fiam is majdnem ott tanult tovább, a Mozarteum-ban. (Nem tudtuk finanszírozni :-(( )Majd ha lediplomázott Pesten kimegy és továbbképzi magát.

2009. november 25., szerda

Hamarosan...

... az elsős kisdiákok előveszik iskolatáskájukból a Tablet Pc-t, tolltartójukból a stylus ceruzájukat, és elkezdik gömbölyíteni az "a" betűt. Amikor egy szép gömbölyűre sikerül, almává változik, végig gurul a vonalak között, belepottyan egy kosárkába. Mikor megtelt a kosár, a kisdiák kap egy ötöst, ami bekerül a digitális osztálynaplóba, és SMS-ben értesítést kap a szülő a gyermeke teljesítményéről. Az interaktív táblán a diákok arcképe mellett megjelenik a statisztika, erősítve a versenyszellemet. A tanítónéni sétál a padok között, és kis kezüket megfogva segít formálni a betűket.
Nincs új a nap alatt :-D
Digitális palatábla.

2009. november 23., hétfő

Kezdek belejönni

Már egy éve is van, hogy barátkozom a Linux rendszerrel. Ubuntut használtam alkalmanként, ismerkedési céllal. Keresgéltem a Microsoft alternatívákat. A napokban, miután megjelent a legfrissebb verzió, kipróbáltam a Kubuntut, és úgy tűnik itt ragadtam. Azt vettem észre, hogy szinte már csak ezt a rendszert használom. Szép a felülete, kellőképpen gyors, és eddig mindent megtudtam alatta csinálni, amit szerettem volna.
Most így néz ki az asztalom:

2009. november 18., szerda

Koncert élményekkel

Régen jártam erre.
Hétfőn az Övegesben hangszerbemutató hangverseny volt, amit a hálón közvetítettünk is. Három éve kezdtük, kiváltva a Filharmónia koncertjeit. Örömmel tapasztaltuk, hogy a diákok érdeklődve hallgatják kortársaik hangszeres játékát. A műsorszámok között néhány szóban bemutatjuk a hangszereket, és a zeneműveket.
Most sem kellett csalódnunk. Az az osztály is -amelyik bizonyos tekintetben az etalon- szájtátva hallgatta a műsort. A zenét a veszprémi zeneiskola diákjai szolgáltatták. Nekik jó lehetőség, hogy a szerepléshez hozzászokjanak, kipróbálhassák darabjaikat amivel versenyre készülnek.
Biztos vagyok abban, hogy néhány hallgató elgondolkodott azon, hogy a délutánokat más tartalommal is ki lehet tölteni. Van élet a digitális világon kívül is, és a zene sem a számítógépből bújik elő.

2009. november 6., péntek

Zenélés számítógéppel 02


Eléggé el vagyok havazva. Nehéz beosztani az időt amikor az ember álláshalmozó. Holnap premier a színházban, arra is gyakorolni kellett.
Most folytatom a szoftverbemutatót.
Magix Music Maker egy olyan zenekészítő, amivel előre elkészített hangminták segítségével készíthetünk zenét. A program telelpítésekor feltelepít néhény stílusban hangmintákat. Ezekből építhetjük meg -mint zenei legó kockákból- zeneművünket.
Az alul található tallózóból egyszerűen felhúzhatjuk a szükséges hangmintákat. Ezek hosszát egérrel módosíthatjuk. A tempót, hangerőt és más paramétereket is szabadon alakíthatjuk. És akár videót is kapcsolhatunk zenénkhez, elkészítve saját videóklippünket. A diákok szeretnek vele zenét készíteni. A zenéléshez zenei előképzettség nem szükséges. (De jó ha van. :-D)
Ez is Windows-os program :-((